Friday, April 25, 2014

Nädala raamat: Joel Haahtela. Täheselge, lumivalge

Jutustus on kirjutatud päevikuvormis. Kodumaalt kaugel elav mees märgib üles päevaseid juhtumisi, meeleolusid, meenutusi olnule. Tihtipeale on ülestähendused napid, palju jääb ütlemata. Samas paneb see minu fantaasia tööle. Paljutähenduslikuks saab sõna, tunne.
Kodumaal traagilise sündmuse läbi elanud mehe lugu koorub lehekülgedel lahti tasapisi. Lugemise protsessis on aega, sõnade reastuses on avarust, õhku. Toon sellest nauditavast tekstist välja mõningad tsitaadid, mis panid mu hinge helisema:
Hommikutes on midagi õndsat, midagi, mida päev ei ole jõudnud veel ära rikkuda.“
Tuleb lihtsalt leppida, et on päevi, kui pimedus valdab mõtteid ja omaenda tühisus paljastub. Aga on ka helgeid päevi, mis kerkivad esile nagu päikeses säravad mäetipud. Neis päevades on imelist kergust ja siis tundub kõik maailmas olevat lähemal, lausa pihus.“
Kujutan ette, et olen teel, kuigi see on hoopis kõrval olev rong, mis liigub.“
On inimesi, kes tulevad üha uuesti meie ellu, üha uuel kujul, aga siiski alati sellesamana. Nad tuletavad meile meelde seda, mis on läinud ja mida on siiski veel igal sammul olemas.“
Soome kirjanikult Joel Haahtelalt on varem eesti keeles ilmunud romaanid Elena, Kadumispunkt ja Liblikakoguja.
Teile lugemiselamusi soovides, Lagle

Tuesday, April 22, 2014

Üleskutse Õigus e-lugeda!


Eesti Raamatukoguhoidjate Ühing toetab üle-euroopalist kampaaniat, mille eesmärk on juhtida tähelepanu autoriõiguse regulatsiooni muutmise vajadusele, et raamatukogud saaksid lugejatele mõistlikel tingimustel ja mõistliku tasu eest e-raamatuid laenutada.
Täpsemalt on kampaaniast juttu Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu lehel.
Otse hääletama saab siit.
Seadustades raamatukogudes e-raamatute laenutamise, antakse kasutajatele e-lugemise õigus.

Thursday, April 17, 2014

Nädala raamat: Michael Frayn. Hommikupooliku lõpu poole

Tegemist on mõnusa humoorika jutustusega, mis viib meid 1960ndate Inglismaa ajakirjandus- ja televisoonimaailma. Peategelasteks on kaks oma ametis resigneerunud ajakirjanikku, kes vastutavad ajalehe vähemtähtsate rubriikide eest: ajaloo- ja religiooniveerud ning ristsõnad. John vastupidiselt oma kolleegile on hinges ambitsioonikas mees ning otsib võimalusi, et saaks raadios ja teles esineda. John on näide sellest suurenevast maksujõulisest keskklassist, kes ostab maja kesklinna ajaloolisse räämas kvartalisse arvestades, et kümne aasta pärast on kõik ümbruskonna majad renoveeritud ja odavalt omandatud kinnisvara väärtus on mitmekümnekordselt tõusnud. Reaalsus aga paraku on see, et lagunev maja neelab kõik teenitava raha, autologu ähvardab iga hetk välja surra, naabrid (armetu töölisklass ja sisserännanud hindud) loobivad oma prahti Johni tagaaeda ning naine ja kaks väänikut poega nõuavad tähelepanu.
Johni kolleeg Bob on lepliku loomusega ega oska kuigivõrd kõrgustesse püüelda. Õigemini fantaasia on tal hea ja sulg jookseb paberil suurepäraselt, kuid oma eluga on ta rahul. Või siis kuni hetkeni, mil ta avastab, et on eneselegi teadmatult (või ta lihtsalt ei märganud) kihlatud Tessaga, kes küll on imearmas, kuid ta ei sarnane figuurilt eriti nende siresäärsete modellidega, keda Bobile meeldib ajakirjade kaante pealt vaadata. Aga nagu öeldud, Bob on leplik.
See on mõnus tagasivaade aega, kus kontorites toksiti trükimasinatel ning tähtsaim suhtlusvahend oli lauatelefon. Inimesed muidugi on ikka samasugused nagu praegu ja igal ajal.
Inglise kirjanikult Michael Fraynilt on varem eesti keeles ilmunud romaan Spioonid.
Teile lugemiselamusi soovides, Lagle

Häid lihavõttepühi!

Kolmapäeval, 16.aprillil said kokku käsitööhuvilised selle hooaja viimases Padjaklubis. Valmistasime vahvaid tibusid ja toredaid karvapalle pühadelaua kaunistuseks.
See sügis-talv-kevad oli Padjaklubi esimene hooaeg. Jätkame uuesti pärast suve. Praegustest tegemistest on plaanis koostada kokku üks näitus, mis saab raamatukogu lugemissaali üles vast septembris kui alustame oma teist Padjaklubi hooaega!
Seniks ilusat kevadet ja häid lihavõttepühi!

Friday, April 11, 2014

Nädala raamat: Hiromi Kawakami. Õpetaja portfell

See on lugu kahest üksildasest inimesest. 37-aastane jaapanlanna on teadlikult elanud üksinda, sest ei vaja kedagi oma kõrvale. Kuni ta kohtas juhuslikult ühes baaris oma kunagist jaapani keele õpetajat. Kumbki tegelikult ei soovi romantilist suhet, sest eks ühiskondlik moraal mõistaks hukka nende 30-aastase vanusevahe. Kuid sündmused kulgevad küll aeglaselt, aga kindlalt oma loomulikku rada pidi. Mis näitab, et inimene on loodud sotsiaalseks hingeks, varem või hiljem tekib soov oma elukogemust kellegagi jagada, kasvõi lühiajaliselt.
Raamatu teeb huvitavaks jaapani-päraste roogade kirjeldus. Tofu, kaheksajalad ja vetikad – imelikke asju söövad nad sealpool maakera. Seda suurem on uudishimu seda raamatut lugeda!
Teile lugemiselamusi soovides, Lagle

Friday, April 4, 2014

Nädala raamat: Agnes Martin-Lugand. Õnnelikud inimesed loevad raamatuid ja joovad kohvi


See on tore ühe õhtu meelelahutus. Alguses on teema küll kohutavalt kurb, sest peategelane Diane toibub abikaasa ja tütre surmast, aga ärge heitke meelt, sisu läheb küllalt ruttu lahedamaks. Raamatu teeb nii toredaks see, et kirjeldatud karakterid on multifilmilikult ühest äärmusest teise: hea-paha, ilus-kole. Võib-olla see paras ports naiivsust ongi õige stiilivõte, kuidas nii raske isikliku leina teema puhul raamat lugemisväärseks kirjutada. Minul oli ausalt öeldes küll esimestel lehekülgedel tunne, et viskan raamatu käest, sest hakkan kurbusest ulguma. Aga uudishimu, mis edasi saab, on elu edasiviiv jõud!
Raamat meenutab mulle pisut samas sarjas (Punane raamat) aasta tagasi ilmunud samuti prantsuse kirjaniku David Foenkinose jutustust Delikaatsus, sest ka too naispeategelane leinab varalahkunud abikaasat. Mõlemad romaanid on lühikesed, tegevuse kirjeldus on minimaalne, samas hoogne ja enne kui arugi saad, on raamat otsas. Ning mulje lugemisest on üdini positiivne, hea ja kerge on olla. Nii et lugemine kui teraapia vorm tõesti toimib, selleks peab ainult õige raamat olema!
Teile lugemiselamusi soovides, Lagle