Tuesday, November 20, 2012

Nädala raamat: Arthur Japin. Võrratu puudus

See on Eesti lugejale suhteliselt tundmatu Hollandi kirjaniku teos. Varem on eesti keelde Japinilt tõlgitud vaid üks jutustus, mis ilmus Loomingu Raamatukogu sarjas.
Miks ma valisin lugemiseks just selle raamatu? Kaanepilt + pealkiri + tagakaane tutvustus – see kõik kokku pani mind ootama midagi teistsugust, kunstipärast ajaloolist tegelikkust. On huvitav lugeda süžeed, mis põhineb eluloolistel faktidel, kuid seda edasi antuna kirjaniku oma nägemusena juhtunust, kuidas miski ajaloosündmus aset võis leida. Ja seda „Võrratu puudus“ on – kirjaniku fantaasiarikas ajaloonägemus.
Pärast mõningaid raamatusse sisseelamise vaevasid, et teksti hüplikkusega ajas ja kohas harjuda, avastasin ma end kaasa elamas noore naise Lucia elukäigule, kellele Casanova oletatavasti oma südame kaotas. Pigem on see jutustus ühe prostituudi (sellesama noore Lucia) eluvalikute ja saatuse kirjeldus. Casanova juhtum on lihtsalt üks etapp tema elukeerises.
Kirjanik jutustab väga kaasahaaravalt 18.sajandi teise poole Euroopa pidujanulisest, naudingutele altist (mis ei erine teab kui palju meie ajastust!) seltskonnaelust erinevates kultuurikihtides. Näiteks Veneetsia ballid ja teater, aiapeod Põhja-Itaalia maamõisas.
Markantsem elujuhtum viis Lucia (ikka et raha teenida ja hinge sees hoida) anatoomia üliõpilaste loengusaali modelliks, kus siis lektor näitas siseorganit lahtilõigatud laibal ning sama piirkonda elava inimese kehal. Teine võigas seik on Amsterdami naistevangla külastuspäeva kirjeldus: vangistatud prostituudid on suures puuris rahvale vaatamiseks välja pandud ning nad peavad taluma nii verbaalset mõnitamist kui ka kaelasadavaid mädanenud juurvilju.
Raamatu pealkiri tähistab peategelase üht erilist tunnusmärki. Lucia nägu moondus noorena põetud rõugetest nii koledaks, et ilma loorita naine avalikkuse ette ei astunud. Õige pea taipas Lucia, et loor on midagi erilist ning tema valitud ametis tuleb see lausa kasuks. Mehi ahvatles looritatud naine, tema kättesaamatu olek. Lucia ei paljastanud kunagi oma nägu loori taga. Ning loorid tellis ta kõige kaunimatest ja kallimatest materjalidest. Üsna pea tekkis tänavapilti teisigi looritatud naisi, matkides Luciat!
Mõte, mis jäi kummitama: tark on naine, kes oskab teha õigeid valikuid ning ellu jääda, ükskõik kui kehvad šansid sul ka on.
Siiralt Teie lemmiklugeja Lagle

No comments:

Post a Comment