Thursday, June 12, 2014

Nädala raamat: Jan Beltran. Jumala poolt hüljatud

Võib öelda, et selle jutustuse peategelane on Portugali pealinn Lissabon. Autor annab lühikestes novellettides ülevaate linna ajaloost, kultuurist ja inimestest. Kõige tähtsamaks peab Beltran ilmselt lissabonlasi ja nende hingeelu ehk täpsemalt fado ja saudade-kultuuri. (Fado – nukker ballaaditaoline laul. Saudade – üksildus, igatsus, nukrus, mälestus rõõmust. Raskesti tõlgitav termin väljendab tunnet, mis on üks portugali keele ja kultuuri võtmekontseptsioone.) Raamatu peatükke ühendab ühe vana mehe Maussad` lugu, kelle noorusaeg langeb 1950ndatesse.
Ma arvan, et see raamat on kõigi inimeste meelislektüür, kes on kunagi käinud Portugalis ja oma südame jätnud Lissaboni tänavatele. Mina kaasa arvatud. Nii tuttav tunne tekkis, sest minagi olen jalutanud Bairro Alto kitsukestel tänavatel ning kogenud Alfama linnaosa värvide-lõhnade ja tuules lehviva ihupesu mängu. Lissabon on rajatud seitsmele mäekünkale ning linna panoraami saab imetleda hiiglase mõõtu Kristuse kuju Cristo Rei vaateplatvormilt.
Kuigi Jan Beltran on eestlane, on ta aastaid elanud Hispaanias ja Portugalis ning tema raamatute inspiratsioon sünnib lõunamaise päikese all. Tema stiilil on teatavaid sarnasusi minu hispaania lemmikautoriga Carlos Ruiz Zafon. Ehk siis neil on olemas see maagiline jutustamise anne, kusjuures mitmed laused omandavad aforismi-mõõtme. Ma tahan neid ikka ja jälle uuesti üle lugeda. Toon mõned näited raamatust Jumala poolt hüljatud.
 Olevik on põgus hetk, tulevik igati küsitav ning kindel saab olla vaid minevikus.“ (Vastab Massaud` armastatu Manuela isa soovitusele abielluda ainult rikkasse ja lugupeetud perekonda kuuluva pojaga.)
Isevalitseja Salazar: „Minu ainuke varandus on vaikus, mitte ookeanilainete müha, mis ei tähenda veel, et ma merd ei armastaks. Armastan, muidugi armastan – kuid läbi aknaklaasi ja vaikuses.“
 See on Lissabon! Varjatud hingeelu salapärane maailm.“
 Poeet on petis, täiuslik oma töös, oskab teeselda valu, tõelist valu kannab sees.“
Normaalsus on imbetsilne ja steriilne illusioon.“
Lissaboni rajamisel oli Jumal olnud kas õel või saamatu.“
Kui elu keerab selja, siis jäta ta rahule, lase tal minna!“
Jan Beltranilt on ilmunud peale raamatu Jumala poolt hüljatud veel Hispaaniast ja Barcelonast inspireeritud jutustused La mala vida ehk neetud elu, Nora ning Barcelona reisikiri Mässav Barcelona.
Teile lugemiselamusi soovides, Lagle

No comments:

Post a Comment